"Trauma" Marcin Pomiećko

Tytuł: Trauma
Autor: Marcin Pomiećko
Ilość stron: 130
Moja ocena: 10/10

"Niektórzy ludzie są tak zamknięci w sobie, że trudno dojrzeć , kim są. Trzeba jednak tego kogoś najpierw poznać, a dopiero później oceniać"


Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ sam tytuł wzbudził we mnie poczucie fascynacji i ciekawości. Warto sobie sprawdzić terminologię słowa trauma... Jest to stan psychiczny wywołany działaniem czynników zewnętrznych, zagrażające zdrowiu lub życiu, które prowadzą do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. Przypuszczam, że każdy człowiek ma jakąś swoją małą traumę, która w mniejszym lub większym stopniu odcisnęła się na jego psychice. Ważne jest to, żeby nie dopuścić, aby kontrolowała naszym życiem.
Główną bohaterką książki jest Weronika, która przedstawia historię swojej dotychczasowej egzystencji. Opisuje szczegółowo swoje dzieciństwo, członków rodziny oraz wydarzenie, które stało się jej traumą. Czy będzie w stanie sobie z tym poradzić?
Przyznam się od razu, że należę do grona osób, które są nadzwyczaj wrażliwe. Wiele razy usłyszałam, że powinnam wrzucić na luz, ale siła wyższa robi swoje. Utwór ten doprowadził mnie do łez. Krople spływały mi po policzkach, jak postaci ukazanej na okładce tego arcydzieła. Byłam poruszona całą fabułą książki. Kołatanie w sercu, przeszywający dreszcz to skutki zapoznawania się z jej treścią. Losy bohaterki bardzo mnie dotknęły... Nie mam pojęcia jak ja bym się zachowywała na jej miejscu, czy postępowałabym tak samo lub inaczej. Jest to kolejna powieść, która porusza wiele ważnych elementów w życiu człowieka. Takimi istotnym niuansikiem jest nękanie w szkole. Jesteś wyszydzany, bo wyróżniasz się za bardzo swoim wyglądem, reakcją na pewne bodźce lub po prostu jesteś łatwym celem do drwin i wyzwisk. Oprawców nie obchodzi, że boli to w jaki sposób Cię traktują. Ich wyrachowanie jest na tyle silne, że nawet nie zainteresują się czy wszystko z Tobą w porządku. Nie zadadzą sobie najmniejszego trudu, aby poznać jakim człowiekiem jesteś. W książce nawet jest podkreślone, że nawet przyjaciele się od Ciebie odwrócą, bo jesteś wyśmiewany. Teraz w naszych czasach często się spotykamy z podobnymi tego sytuacjami. Jak już pewnie się domyśliliście postać Weroniki doznała takich przykrych doznań.
Przedstawiona historia jest oparta na faktach, więc uważam iż jest to istotny powód, by zapoznać się z jej treścią. Czytanie jej jest lekkie, ponieważ książka ma formę pamiętnika oraz tekst jest napisany prostym i zrozumiałym językiem. Gorąco zachęcam do "skonsumowania" tego dzieła. Na pewno nie pożałujecie.
/Szalony Chomik

5 komentarzy:

 1. Książka może być faktycznie ciekawa, jednak ja zawsze boję się historii opartych na faktach. Jakoś tak...
  Bardzo dobrze piszesz.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się nie bać ;). Jak już napisałam w powyższej recenzji, książka porusza wiele ważnych aspektów w życiu człowieka. Ja mam właśnie takie coś, że jak na faktach to tym bardziej chcę przeczytać :).
   Bardzo dziękuję, ale jeszcze się uczę.
   Ja również pozdrawiam :).

   Usuń
 2. Świetny post i super wygląd bloga! Zostaję na dłużej :) Z Twojej recenzji wnioskuję, że historia jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :). Cieszę się, że Ci się podoba ;).

   Usuń
 3. Czytałam i jestem mile zaskoczona bo się nie spodziewałam ze mężczyzna może zrozumieć taką tematykę. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2017 Recenzje na wygodzie , Blogger